Miejsce przeznaczenia oprawy jest czynnikiem decydującym, jaka barwa światła w oświetleniu ulicznym będzie najlepszym rozwiązaniem. Z uwagi na szeroki zakres oferowanych temperatur barwowych, lampy LED mają w tym przypadku przewagę.

W poniższym artykule odpowiadamy na pytania:

  • Oświetlenie uliczne a barwa światła – jaką barwę wybrać?
  • Jaką temperaturę barwową stosować na przejściach dla pieszych?
  • Czy barwa światła wpływa na środowisko naturalne?

Światło ciepłe czy światło neutralne – które będzie lepsze w oświetleniu infrastrukturalnym?

Coraz częściej tradycyjne, sodowe źródła światła zastępowane są przez oświetlenie uliczne LED. Diody LED obecnie stosowane w oprawach dostępne są w różnej temperaturze barwy. Dzięki temu istnieje możliwość doboru koloru światła ze względu na przeznaczenie danego obszaru.

jaka barwa światła w oświetleniu ulicznym

Światło zimne sprzyja koncentracji kierowców i innych użytkowników.

oświetlenie uliczne barwa światła

Barwy neutralne najlepiej odzwierciedlają światło dzienne.

oświetlenie uliczne jaka barwa światła

Ciepła temperatura barwowa korzystnie wpływa na samopoczucie i zdrowie osób poddanych bezpośredniemu działaniu światła.

Zatem, jaką barwę dobrać w oświetleniu ulicznym?

Tradycyjne źródła światła, czyli lampy sodowe emitują światło żółte. Ich temperatura sięga znacznie poniżej 2500 K, co niekorzystnie wpływa na jakość widzenia. Natomiast chłodna barwa, zawierająca zazwyczaj wysoką zawartość światła niebieskiego, może powodować zaburzenia gospodarki hormonalnej w organizmach. Z tego powodu lampy generujące zimne światło nie są wskazane do stosowania w tkance miejskiej. Kompromisem są źródła światła dające neutralną barwę, czyli około 4000 K. Jest ono najbardziej zbliżone do naturalnego, dzięki czemu ma wpływ na komfort i bezpieczeństwo użytkowników.

natężenie światła do pracy biurowej
jak wybrać prawidłową barwę światła na halę produkcyjną

Jaka barwa światła jest najlepsza do obszarów przejść dla pieszych?

oświetlenie uliczne a barwa światła

Charakterystyczne miejsca w infrastrukturze drogowej, takie jak przejścia dla pieszych czy skrzyżowania, wymagają odpowiedniego projektu. W przypadku bezpieczeństwa ogromne znaczenie ma oświetlenie, a w szczególności jego barwa. W obszarach przejść dla pieszych lepiej sprawdza się chłodniejsza niż w oświetleniu drogowym temperatura barwowa światła, czyli powyżej 4000K. Ma to związek z odpowiednim zaakcentowaniem tego miejsca poprzez zapewnienie wysokiego kontrastu między pieszym a tłem. W tym celu stosuje się także oprawy z wyższym natężeniem światła.

jaka barwa światła do oświetlenia ulicznego

Oświetlenie uliczne LED a środowisko naturalne

Rodzaj światła jak i jego barwa mają istotne znaczenie na otaczającą nas przyrodę. Zwierzęta, podobnie jak ludzie negatywnie reagują na zbyt długie bezpośrednie działanie sztucznego światła, w szczególności zimnej barwy. Taki rodzaj oświetlenia może mieć niekorzystny wpływ na zegar biologiczny, jak i powodować problemy ze snem.

Należy także pamiętać, że odpowiednio dobrane oświetlenie LED zapewnia mniejsze zużycie energii poprzez wyższy współczynnik efektywności świetlnej od lamp sodowych. Należy mieć na uwadze także większą trwałość oprawy LED. Dzięki temu zachowuje się dbałość o środowisko.

jaką barwę dobrać w oświetleniu ulicznym
Oświetlenie drogowe z interoperacyjnym systemem sterowania

Nie jesteś pewny jaką barwę wybrać do oświetlenia ulicznego? Skontaktuj się – nasi projektanci dobiorą odpowiednie do obszaru drogi źródła światła.

Hej,

Jeżeli masz dodatkowe pytania, wypełnij formularz i zadaj je naszym specjalistom.

Pomożemy Ci w doborze optymalnych rozwiązań.

Zapytanie z artykułu SEO
Zgody

Zobacz pozostałe artykuły


oświetlenie do przymierzalni

Jak oświetlić przymierzalnie? Najczęstsze błędy

Oświetlenie przymierzalni jest jednym z aspektów rzutujących na dochód sklepów odzieżowych. Źródła światła tworzą atmosferę panującą w ich przestrzeni oraz oddziałują na decyzje zakupowe klientów. Właściwie dopasowane oprawy LED mogą wpłynąć na zmniejszenie liczby zwrotów artykułów.

Więcej Info

Sposoby na oszczędzanie energii w przemyśle.

Metody na oszczędności energii w przemyśle

Rosnące ceny energii, a co za tym idzie, coraz wyższe koszty utrzymania nie są sytuacją korzystną dla przedsiębiorców. W tym roku rachunki dla małych i średnich przedsiębiorstw wzrosły o około 280%, w stosunku do roku poprzedniego. Zmusza to przedsiębiorców do optymalizacji zużycia prądu i poszukiwania źródeł oszczędności.

Więcej Info


Potrzebujesz pomocy
w wyborze oświetlenia?

Skontaktuj się z nami

+48 71 733 60 50

9.00 – 16.00

Wypełnij formularz

Napisz do nas