Najstarszy producent herbat na świecie, z ponad 300-letnią tradycją, potrzebowała zmian w oświetleniu na hali produkcyjnej oraz w magazynach w Polsce w celu ograniczenia kosztów i poprawy warunków pracy, zlokalizowane są one w Swarzędzu. Herbaty Twinings wyróżniają się wysoką jakością składników, należą do produktów marki Premium, dystrybuowanych tylko w prestiżowych punktach sprzedaży. Zakład produkcyjny Twinings jest jednym z czterech największych na świecie, produkuje się w nim herbatę o niespotykanym nigdzie indziej składzie. Luxon LED zrealizował zamówienie na projekt modernizacji oświetlenia w hali produkcyjnej i magazynach w fabryce Twinings. Współpraca miała charakter dwuetapowy, zamówienie zrealizowano w roku 2014, proponując nowe rozwiązanie – zmodyfikowane i dostosowane do specyficznych warunków oprawy LED.
Co osiągnęła firma Twinings dzięki modernizacji oświetlenia?
Zwrot z oszczędności energii w mniej niż 3 lata
Zwiększenie natężenia światła o 50%
60 miesięcy gwarancji
Wyzwanie
Jakie oprawy oświetleniowe przystosowane są do montażu w podwieszanym suficie i spełniają normy produkcji spożywczej?
Podstawowym założeniem modernizacji oświetlenia w pomieszczeniach produkcyjnych i magazynowych było obniżenie kosztów za energię. Klient oczekiwał zwrotu kosztów w czasie 3 lat od realizacji projektu. Specyficzna konstrukcja budynku wymagała od nas stworzenia nowych opraw, będących modyfikacją Highbay LED z naszej oferty. Było to uwarunkowane obecnością podwieszanego sufitu na całej powierzchni hali produkcyjnej. Co więcej, istniejące oprawy charakteryzowały się dużymi rozmiarami – 60 x 120, konieczne było zaprojektowanie i stworzenie specjalnych lamp na wymiar. W pomieszczeniach produkcyjnych muszą panować odpowiednie warunki pracy, spełniające restrykcyjne normy, przez co oprawy musiały być szczelne i mieć odpowiednie natężenie światła, istniejące nie spełniały w tym zakresie wewnętrznych standardów.
Przebieg realizacji oraz rozwiązania
Dedykowane oświetlenie o wysokim natężeniu światła i równomiernym rozsyle
Zaproponowane dedykowane rozwiązanie dla hali produkcyjnej i magazynów marki Twinings zostało stworzone po wcześniej przeprowadzanym, szczegółowym audycie. Projekt zrealizowaliśmy po ponad roku od nawiązania współpracy. Oprawy w pomieszczeniach charakteryzowały się niskim natężeniem światła, co wynikało z niedostatecznej przepuszczalności. Obecny na całej powierzchni hali produkcyjnej podwieszany sufit i duże rozmiary opraw sprawiły, iż zaprojektowaliśmy nowe oprawy, zmodyfikowaną wersję Highbay LED.
Wykorzystaliśmy istniejącą instalację elektryczną, w hali produkcyjnej zamontowaliśmy oprawy w ilości 1:1, natomiast w magazynach zmniejszyliśmy ich ilość z 1200 lamp do niewiele ponad 250. Zdecydowaliśmy się na temperaturę barwową 4000K, która spełnia wszelkie normy dla pomieszczeń produkcyjnych. Dla lepszego uszczelnienia zastosowaliśmy dodatkowe uszczelki, dzięki czemu mogliśmy zaproponować oprawy o podwyższonej szczelności. Natężenie światła wzrosło z 300 na 450 lx. Całość przystosowana była do nietypowego systemu montażu w podwieszanym suficie.
Dzięki modernizacji oświetlenia, firma mogła pozwolić sobie na realizację planów oszczędnościowych szacowanych na najbliższe 2 lata.
Michał Wyborski
Dyrektor Sprzedaży
Co zyskał klient, dzięki modernizacji oświetlenia w hali produkcyjnej?
Spełniliśmy wszystkie założenia klienta
- Ograniczenie zużycia energii i zwrot kosztów inwestycji po mniej niż 3 latach
- Wzrost natężenia światła do poziomu spełniającego wewnętrzne normy
- Wysoki poziom szczelności opraw
- Długi, 5-letni okres gwarancji
- Oprawy pasujące do specyficznego systemu montażu w podwieszanym suficie
Galeria Realizacji
Podsumowanie Realizacji
50% wyższe natężenie światła
Zobacz pozostałe Case Study
Kościół przy ul. Borowskiej we Wrocławiu
Oświetlenie obiektów sakralnych nadal często wymaga modernizacji. Na wymianę źródeł światła na energooszczędne zdecydowali się opiekunowie kościoła pw św. Franciszka z Asyżu we Wrocławiu.
Kompleksowe wykonanie oświetlenia wraz z usługą montażu dla PRETTL Electronics GmbH
Wzrost efektywności wykonywanych prac oraz redukcja generowanego CO2 to najważniejsze założenia postawione przez inwestora. Nasze rozwiązanie oparte było na obniżeniu poboru energii zużywanej na oświetlenie przy jednoczesnym zwiększeniu komfortu pracowników. Zrealizowaliśmy to poprzez równomierne oświetlenie powierzchni roboczych.
Masz dodatkowe pytania?
Zapytaj naszego eksperta